Katar nem akarja betartani az EU őrült klímavédelmi szabályait, és azzal fenyegetőzik, hogy leállítja a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítását Európába. De álljunk csak meg! Az EU lemondhat harmadik legnagyobb gázszállítójáról a szent éghajlatvédelem nevében?
Az Európai Uniónak ismét sikerült megvédenie az éghajlatot, apró szépséghibája, hogy pont a saját lakóitól védi meg. Katar, amely az unió egyik legfontosabb LNG szállítója, hirtelen elutasítja a megállapodást. Nem, nem háború, nem felrobbantott gázvezeték a probléma. Ami az EU polgárainak a gerincét megtöri, az a demokratikusan soha nem legitimált Brüsszel beteges klímamániája.
Az európai előírások „túl bonyolultak” – állítja az iszlám emírség, és természetesen – mint mindig – a CO₂-tanúsítványokról, a fenntarthatósági űrlapokról és arról a kérdésről van szó, hogy a gázt valóban ökológiailag tanúsított tartályhajókkal, netán CO2-kibocsátásmentes vitorláshajókkal szállítják-e. Katar lényegében azt üzeni: „Csináljátok magatok a klímás dolgaitokat – mi máshova szállítunk.”
Az üzenetet Saad Sherida Al-Kaabi energiaügyi miniszter küldte Brüsszelbe, amint arról a Welt am Sonntag beszámol. Eszerint Katar konkrét változtatásokat követel az EU ellátási lánc irányelvében meghatározott klímavédelmi előírásokban. Ha az EU-Bizottság nem teljesíti a követeléseket, „Katar államnak és a QatarEnergy-nek komolyan fontolóra kell vennie alternatív piacokat az EU-n kívül LNG-nk és egyéb termékeink számára, amelyek stabilabb és vállalkozásbarátibb üzleti környezetet kínálnak” – áll konkrétan az elküldött levélben.
Katar valójában a nagy reménységnek számított – az orosz gáz helyettesítő szállítójaként, amely az EU szankciós ütemterve szerint 2028-tól véglegesen eltűnik a morális száműzetésbe. De most kiderült: ez a projekt is több sebből vérzik, csakúgy, mint az EU klímabeszámolói. Az unió 2028-tól demonstratív módon lemond a orosz gázról – az értékalapú energiapolitika szellemében. Csak az a baj, hogy ezzel nem csak a nem szeretem Kreml-üzemanyagról mondanak le, hanem egyúttal saját gázimportjuk csaknem egyötödéről is. Az EU-Bizottság szerint ugyanis 2023-ban az importált gáz mintegy 19 százaléka még mindig Oroszországból származott. Ha a Perzsa-öböl állama komolyan veszi az EU ellátási lánc irányelv miatti embargóját, 2028-tól hiány lesz – és a gáz ára tovább emelkedik. Ha Oroszország és Katar kiesik a beszállítók közül, a jelenlegi adatok szerint az Európába szállított cseppfolyósított gáz több mint egynegyede elmaradhat. Az USA részesedése növekedne.
Az AfD politikusa, Maximilian Krah eközben az X-en azt kérdezi: „Vajon mikor győzi le az életösztön a klímaőrületet – és hogyan próbálja ezt a brüsszeli elit eladni nekünk.”
Mások ismét megállapítják: „Idióták kormányoztak és kormányoznak minket.”
Közzétevő csak azt tudja ehhez hozzáfűzni:
Az LNG technológia – a csővezetékes szállítással szemben – duplájára emeli az energia árát a végfelhasználónál, emellett több CO2-kibocsátást eredményez. Idézünk június 3-i rövid hírünkből:
„2025 első negyedévében az amerikai LNG átlagára 1,08 euró volt köbméterenként. Az orosz LNG ára 0,51 €/m3 volt. A Déli Áramlat vezetéken szállított orosz gáz ára 0,32 €/m3 volt.”
Ha valaki még nem vette volna észre: Kőkemény gazdasági érdekeket próbálnak nekünk az éghajlatvédelem nevű papírba csomagolni.
Ugyancsak szóvá tettük már több alkalommal: Az EU-Bizottság saját hatáskörét túllépve és legitimáció nélkül folyamatosan hoz döntéseket, melyek általában több száz millió európai életét nehezítik meg. A gyakorlathoz jó képet vágnak úgy a nemzeti kormányok, mint a főáramú média. Az európai lakosokon volna a sor, olyan pártokat az EU intézményeibe delegálni, melyek fölismerik ezt az álságos munkamegosztást és megpróbálják azt korrigálni. Jelenleg néhány elkötelezett EP képviselőn kívül nincs senki, aki rámutatna erre a káros gyakorlatra.
2025. július
Közzéteszi:
Király József
okl. vegyészmérnök
Tetszett a cikk? Amennyiben igen, fejezze ki tetszését a részünkre nyújtott támogatással 300 Ft értékben. Bankszámlaszámom: – Király József – 10205000-12199224-00000000 (K&H) A közleményben kérjük megadni: klímarealista. |