Ivanpah-i naperőmű: Itt a vég

Az USA legzöldebb államában, Kaliforniában 11 évvel ezelőtt avatta fel Arnold Schwarzenegger akkori kormányzó (a Terminátor, azaz kivégző) a jövő nagy projektjét a Mojave-sivatagban: az Ivanpah-i naperőművet.
Az erőmű különlegessége az volt, hogy 350 ezer tükör fókuszálta a napsugarakat három, 40 m magas központi toronyra, ahol a víz gőzzé alakulva elektromos energia termelésére szolgált. A beruházás 2,2 milliárd dollárba került. ennek csak kisebb részét tették le a beruházók, a szövetségi kormány 1,6 milliárd hitelgaranciával járult hozzá a projekthez. Így az adófizetők most bottal üthetik pénzük nyomát. A három torony összteljesítménye 390 MW. A tükrök mozgatásához szükséges energiát egy erre a célra telepített gázerőmű biztosította. A gázerőmű évente 15 millió m3 gáz elégetésére volt alkalmas, évente 250 GWh energiát használt el, és 46 ezer t CO2-t bocsátott a légkörbe.

A valóság visszavág

Az üzem a kezdetektől fogva problémákkal szembesült. Először is, soha nem termelt annyi áramot, mint tervezték. Az ok? A nap nem sütött annyit, mint várták. Igen, jól olvassuk. A projekt mögött álló zsenik valahogy nem számoltak a… felhőkkel.

Aztán ott volt a vadon élő állatok tömeges áldozatainak kérdése. A természetvédők megpróbálták figyelmeztetni a csillogó szemű ökotervezőket, hogy nem biztos, hogy a legjobb ötlet óriási halálsugarakkal operálni a Mojave közepén. De elutasították őket – egészen addig, amíg nem sokasodtak meg a jelentések, hogy a madarak repülés közben lángra lobbantak az erőmű zónájában.

Tanulságok a roncsokból

Ivanpah (szó szerint) ragyogó példája annak, hogy mi történik, ha az ideológia felváltja a józan gazdasági és mérnöki elveket. Soha nem a megbízható, költséghatékony energia előállításáról volt szó. Arról volt szó, hogy nagyszabású, szimbolikus gesztust tegyünk az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. És mint a legtöbb nagyszerű, szimbolikus gesztusnál, a valóság ezt is utolérte.

Közzétevő sajnálja, hogy így végződött a projekt. Az alapelv, a napenergia fókuszálása egy központi kazánra, ugyanis nem rossz. Sajnálatos, hogy a projektet, ahogyan forrásunk írja, „csillogó szemű ökotervezők” tervezték, nem pedig mérnökök. Ugyancsak hiba volt rögtön egy gigantikus projekttel indítani. Talán célravezetőbb lett volna egy pilot-üzem. Nem biztos továbbá, hogy az áramellátást a tükrök mozgatására gázkazánnal kell megoldani.
De a madarak elégetésének problémájára nekünk sincs megoldásunk. És ugyancsak sajnálatos, hogy Ivanpah is, mint a zöld beruházások túlnyomó része nem tud mást mint az adófizetők pénzét elégetni. Mindezt gigantikus méretekben, a józan, figyelmeztető hangokat lesöpörve. „Fő az éghajlat megmentése!” (És az összegek átirányítása magánzsebekbe.)

Források:
Ivanpah-i naperőmű: a lángoló kudarc
Wikipédia: Ivanpah-i naperőmű

 

2025. április
Közzéteszi:
Király József
okl. vegyészmérnök

Tetszett a cikk? Amennyiben igen, fejezze ki tetszését a
részünkre nyújtott támogatással 300 Ft értékben.
Bankszámlaszámom: – Király József –
10205000-12199224-00000000 (K&H)
A közleményben kérjük megadni: klímarealista.