A legtöbben úgy vélik, hogy a légköri CO₂-szint növekedését az emberi kibocsátások okozzák.
Az emberi CO₂-kibocsátás okozta globális felmelegedés fő feltételezései azonban nem helytállók.
Az antropogén CO₂ nem halmozódik fel a légkörben, és az az idő, amíg a légkörben marad, nem különbözik a többi CO₂-től.
A hozzáadott CO₂ nagy része (~98%) a szárazföldi és óceáni elnyelőkbe jut. Sokkal valószínűbb, hogy a hőmérséklet emelkedése okozza a CO₂-koncentráció növekedését. |
Olyan nyilvánvalónak tűnik. Amikor tömegesen bocsátottunk ki CO₂-t, a légkörben lévő koncentráció meredeken emelkedett. Úgy vélik, hogy az ember megbontotta a természetes egyensúlyt, és hogy az antropogén kibocsátás az emelkedés döntő oka. („Ha többet teszünk bele, mint amennyit a természet el tud nyelni, a koncentráció növekszik.”)
Valóban az emberi kibocsátás a légkör növekvő CO₂-koncentrációjának és a globális felmelegedésnek a valódi oka?
Az „antropogén szén-dioxid-kibocsátás, mint a globális felmelegedés okozója” elmélet alapvető feltételezései
➊ A 210 PgC/év természetes fel- és leáramlása tökéletes egyensúlyban van, és nem lehet a CO₂-szint emelkedés oka. A CO₂ tartózkodási ideje a légkörben körülbelül 4,1 év.
➋ Az emberi CO₂ bevitel csaknem fele felhalmozódik a légkörben, és ez az egyedüli oka az éves CO₂-szint emelkedésnek (+5 PgC/év). Ez szinte korlátlan ideig a légkörben marad (4,1 év helyett >100 000 év).
➌ A harmadik érv nem a GCP-től (Global Carbon Project), hanem az antarktiszi jégmagfúrásokból származik. A mély rétegekben talált CO₂ arra utal, hogy az elmúlt 800 000 évben a légköri CO2-koncentráció sokkal alacsonyabb volt (kevesebb mint 300 ppmv), mint jelenleg.
Forrás: IPCC-AR5.
A GCP ezt közvetíti
Az ábrához tartozó magyarázat:
|
A feltételezések, melyek ahhoz a következtetéshez vezetnek, hogy az antropogén CO2 a felmelegedés oka, hibásak
➊ Tökéletes egyensúlyban vannak a természetes áramlások?
Bár soha nem mérik, az IPCC feltételezi, hogy a természetes beáramlás mindig pontosan megegyezik a természetes kiáramlással. Azonban:
- A szárazföldi és óceáni nyelőkben a CO₂ nagy része más szénvegyületekké alakul át, például szénhidrátokká, (bi)karbonáttá, kalcium-karbonáttá stb.
- A fizikai, kémiai és biológiai folyamatok, amelyek meghatározzák az ezekbe a nyelőkbe tárolt vagy onnan kibocsátott szén mennyiségét, összetettek és kaotikusak. Ez a Wikipédia-oldal utal erre a komplexitásra.
- A szénnyelők a légkörhöz képest nagyon nagyok (~50-szer nagyobbak).
- Egy kis egyensúlyhiány, akár sok éven keresztül is, könnyen lehetséges, sőt, a kaotikus jelleget tekintve valószínűbb is. Ez nem lenne észrevehető hatással a felszín alatti tárolókra.
- A nagy bizonytalanságuk miatt nem tudjuk, hogy a felfelé és lefelé irányuló anyagáramok egyenlőek-e.
➜ Nem következtethetünk arra, hogy a természetes fel- és leáramlás egyensúlyban van.
➋ Az antropogén CO₂ sokkal hosszabb a tartózkodási ideje miatt felhalmozódik a légkörben?
- Az óceánok és más vizek felszíni rétege nem telítődött CO₂-vel. A Henry-törvény miatt a normálisnál magasabb légköri koncentráció ezért az óceánokba való nagyobb mértékű elnyelődéshez vezet.
- A szén eltávolítása a felszíni rétegből a mélyebb rétegekbe nem korlátozott.
- A magasabb CO₂-koncentráció miatt a biológiai szivattyú (a szén tárolása) jelentősen megnőtt (Steele, 2017).
- A szén fel- és leáramlása a mélyebb óceánokba és a mélyebb óceánokból mintegy 270 PgC/év, tehát ~100-szor több, mint a nettó levegő-tengervíz áramlás, ami a vizeket a telítetlen szint alatt tartja (Levy, 2013).
➜ Az óceánok és és más vizek könnyen el tudják nyelni a viszonylag kis CO₂-többletet, ami értelmetlenné teszi a nagy tartózkodási időt.
Mi történik perturbáció (üzemzavar) esetén?
Az emberi kibocsátás hatásának jobb megértéséhez olyan helyzetet veszünk alapul, amelyben a természetes áramlások pontosan egyensúlyban vannak, és ezt az egyensúlyt egyetlen egy nagy (emberi) kibocsátás megzavarja.
- Képzeljük el, hogy a felfelé és lefelé áramlás egyensúlyban van.
- Egy adott pillanatban 100 PgC kerül a légkörbe.
- A légkör tömege 885-ről 985 PgC-re nő.
- A lefelé irányuló áramlás arányos a tömeggel, tehát 240 PgC/év-re nő (= 985 / 4,1).
Ez csökkenti a légkörben lévő tömeget és növeli a nyelőben lévő tömeget. - Az évenkénti (egyszerű) szimulációt az Excel-táblázat tartalmazza.
- A légkörben lévő tömeg majdnem a régi szintre csökken (10 év után 2% marad), kék oszlopok a táblázatban.
- A hozzáadott CO₂ legnagyobb része (98%) a nyelőbe kerül, zöld vonal.
- Az alkalmazkodási idő (= az újbóli kiegyenlítődés ideje) 4,0 év, ami valamivel kisebb, mint a tartózkodási idő.
Az emberi CO₂ nem halmozódik fel a légkörben
A perturbációból való újbóli kiegyenlítődés ideje rövidebb, mint a tartózkodási idő.
- Stallinga (2023) kimutatta, hogy az alkalmazkodási idő mindig rövidebb, mint a tartózkodási idő.
- Az extra CO₂ a tározók méretén alapuló arányban oszlik el a légkörben és a süllyedőben. Ebben az esetben: a szárazföld/óceán körülbelül 50-szer többet nyel el, mint a légkör.
Az emberi CO₂-nek csak kis százaléka marad a légkörben.
- 1750 óta az ember mintegy 700 PgC-t bocsátott ki (a földhasználat változásával együtt). A 10 évvel ezelőtti időszakból ennek mindössze 2%-a van még a légkörben. Az elmúlt 10 évre számítva az antropogén kibocsátásnak nagyobb része van még a légkörben.
- Ha az emberi kibocsátást a jelenlegi szinten stabilizáljuk, akkor a légkörben lévő CO₂ körülbelül 7%-a emberi eredetű.
- Ha ma abbahagynánk a kibocsátást (nettó nulla), az emberi hozzájárulás gyorsan 2% alá csökkenne.
Forrás: Stallinga 2023
Sokkal valószínűbb, hogy a hőmérséklet emelkedése okozza a CO₂-koncentráció emelkedését
Mivel az emberi kibocsátás csak kis százaléka marad a légkörben, ez nem lehet a CO₂-szint emelkedés fő oka. Számos érv szól amellett, hogy a megnövekedett hőmérséklet sokkal fontosabb a CO₂-szint emelkedésében.
A hőmérséklet-változás a CO₂ koncentrációváltozás egyik valószínű kiváltó oka
A T és a CO₂ változása szignifikánsan korrelál egymással.
Vannak közvetlen megfigyelések, amelyek megerősítik a hőmérséklet CO₂-re gyakorolt hatását:
- A T és a CO₂ változása között szignifikáns korreláció van, ahol a CO₂ mindig követi T-t.
- Koutsoyiannis (2023) 1979 óta pontosan mért adatok alapján vizsgálta az ok-okozati összefüggést: „A CO₂-koncentráció változása nem lehet a hőmérséklet változásának oka. Ellenkezőleg, a hőmérséklet változása minden időskálán a CO₂ koncentrációváltozás lehetséges oka”.
- A hőmérséklet fontos tényező a Henry-törvényben. Így az óceánok és más vizek esetében is: Magasabb hőmérséklet ➜ kisebb oldhatóság a vízben ➜ több kibocsátás / kevesebb abszorpció.
- A talajlégzés exponenciálisan függ a hőmérséklettől (Lee 2011). A hőmérséklet okozta növekedés 25%-os az elmúlt 50 évben (Zhang 2016).
A CO₂-szint emelkedés teljes mértékben megmagyarázható a hőmérséklet-változással
A lineáris regresszió alapján a CO₂-szint emelkedés teljes mértékben magyarázható a hőmérséklettel.
➌ A jégmagadatok nem cáfolják, hogy természetes tényezők okozzák a CO₂-szint emelkedését
A CO₂ nagy része feloldódik a vízben és a jégben sok évvel azelőtt, hogy a jégben lévő légbuborékok teljesen bezárulnának. Így a mért koncentráció abszolút értéke az eredeti érték töredéke (Jaworowski 1992).
Az elmúlt 800 000 év jégmag-rekonstrukciói nagyon leegyszerűsített ábrázolást adnak. Egyetlen megfigyelés egy jégrétegben átlagosan 730 éves időszakot reprezentál, a csúcsok akár több mint 5000 évesek is lehetnek. A rövid (<5000 év) ingadozások tehát még sokkal magasabb koncentrációk esetén sem láthatók.
Más megfigyeléseket, amelyek (sokkal) magasabb történelmi CO₂-értékeket és/vagy nagyobb ingadozást mutatnak, nagyrészt figyelmen kívül hagytak: ilyenek pl. közvetlen tudományos mérések az 1959 előtti időszakban, CO₂ jégmag-rekonstrukciók Grönlandon, 1985 előtti jégmagmérések és CO₂ proxyk a növényi gázcserenyílásokból.
Következtetések
Az antropogén CO₂ nem halmozódik fel a légkörben.
- Nem következtethetünk arra, hogy a természetes áramlások egyensúlyban vannak:
- Mivel az óceán felszíne nincs telítődve CO₂-vel, és a szén eltávolítása a felszíni rétegből a mélyebb rétegekbe nem korlátozott, a viszonylag kis CO₂-többlet hosszú kiegyenlítődési ideje képtelenség.
- Az ember által kibocsátott CO₂ túlnyomó többsége viszonylag rövid idő (~10 év) alatt kerül az óceánokba.
Sokkal valószínűbb, hogy a hőmérséklet emelkedése okozza a CO₂-szint emelkedését.
A magasabb hőmérséklet több kibocsátást okoz az óceánokból és a talajból.
A CO₂-szint emelkedés teljes mértékben megmagyarázható a mért hőmérséklet-változásokkal.
A jégmagok adatai nem cáfolják a CO₂-szint emelkedésének természetes okát.
Hivatkozások:
Friedlingstein, P. et al. (2023) „Global Carbon Budget 2023”, Earth System Science Data, 15(12), pp. 5301-5369. Elérhető: https://doi.org/10.5194/essd-15-5301-2023
Harde, H. (2019) ‘What Humans Contribute to Atmospheric CO₂: Comparison of Carbon Cycle Models with Observations’, Earth Sciences, 8(3), p. 139. Elérhető: https://doi.org/10.11648/j.earth.20190803.13
Haverd, V. et al. (2020) „Higher than expected CO 2 fertilization inferred from leaf to global observations”, Global Change Biology, 26(4), pp. 2390-2402. Elérhető: https://doi.org/10.1111/gcb.14950
Intergovernmental Panel On Climate Change (szerk.) (2014) Climate Change 2013 – The Physical Science Basis: Az I. munkacsoport hozzájárulása az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület ötödik értékelő jelentéséhez. 1st edn. Cambridge University Press. Elérhető: https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324
Kormányközi Éghajlatváltozási Testület (IPCC) (2023) Éghajlatváltozás 2022 – Hatások, alkalmazkodás és sebezhetőség: A II. munkacsoport hozzájárulása az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület hatodik értékelő jelentéséhez. 1. kiadás. Cambridge University Press. Elérhető: https://doi.org/10.1017/9781009325844
Jaworowski, Z., Segalstad, T.V. és Ono, N. (1992) „Do glaciers tell a true atmospheric CO2 story?”, Science of The Total Environment, 114, pp. 227-284. Elérhető: https://doi.org/10.1016/0048-9697(92)90428-U
Koutsoyiannis, D. et al. (2023) „On Hens, Eggs, Temperatures and CO2: Causal Links in Earth’s Atmosphere”, Sci, 5(3), 35. o. Elérhető: https://doi.org/10.3390/sci5030035
Lee, J.-S. (2011) „A talajlégzés nyomon követése egy automata működő kamra segítségével egy Gwangneung mérsékelt égövi lombhullató erdőben”, Journal of Ecology and Environment, 34, pp. 411-423. Elérhető a következő címen: https://doi.org/10.5141/jefb.2011.043.
Levy, M. et al. (2013) ‘Physical pathways for carbon transfers between the surface mixed layer and the ocean interior: PHYSICAL CARBON FLUXES”, Global Biogeochemical Cycles, 27(4), pp. 1001-1012. Elérhető: https://doi.org/10.1002/gbc.20092.
Stallinga, P. (2023) „Residence Time vs. Adjustment Time of Carbon Dioxide in the Atmosphere”, Entropy, 25(2), p. 384. Elérhető a következő címen: https://doi.org/10.3390/e25020384.
Tamarkin, T. (2024) ‘Henry törvénye’, Henry’s Law, február 1. Elérhető a következő címen: https://henryslaw.org/.
Zhang, H. et al. (2016) ‘Rising soil temperature in China and its potential ecological impact’, Scientific Reports, 6(1), p. 35530. Elérhető: https://doi.org/10.1038/srep35530.
Excel-számítások: https://1drv.ms/x/s!AsUNkFGC-8d6lM4WzT-Fg6YgaWT2vw?e=NSRuhW
2024. március
Közzéteszi:
Király József
okl. vegyészmérnök
Tetszett a cikk? Amennyiben igen, fejezze ki tetszését a részünkre nyújtott támogatással 300 Ft értékben. Bankszámlaszámom: – Király József – 10205000-12199224-00000000 (K&H) A közleményben kérjük megadni: klímarealista. |